výškový profil Stopař
-
Dobrý den,
rád bych se zeptal, jak se tvoří výškový profil ve Stopaři. Určuje se výška na základě polohy z mapového podkladu Mapy.com, nebo GPS posílá i informace o výšce? Výškový profil mi nesedí u mých záznamů ze Stopaře. Vzdálenost je vždy správně, ale výška se nezdá být přesná.
Děkuji za odpověď. -
Výškový profil bere stopař od GPS. Tím je možné např. i zaznamenat výšku letu třeba při paraglidingu.
Přesnost měření je ale malá, spíše většinou velmi špatná. Problém je také umocněn tím, že Mapy.com jsou aplikace na mobilu, a nemají přímý přístup k GPS čipu, jako to mají přímo navigační zařízení, třeba Garmin. Tam může být záznam výšky celkem slušný, ale stejně jen pokud je dobrý výhled na satelity. U těch mobilů se aplikace musí spolehnout na to, co jí dodává systém (Android apod.), a ten výškový profil moc neřeší. Výsledkem je, že výškový profil má různé výpadky a i schodovitý tvar.
Celá problematika měření výšky je velmi složitá. Hodně zjednodušeně řečeno, pro určení pozice máte satelity kolem sebe, tedy jakoby z obou stran pro každou osu, zatímco pro výšku jen nad sebou - satelity nejsou dole pod vámi v podzemí.... Takže zatím co pozice se může určovat nejen trilaterací, ale i poměrem vzdáleností, tak výška se může určovat pouze z časových zpoždění, ale přijímací zařízení (čip třeba v mobilu) jaksi nemá k dispozici atomové hodiny.
Měření výšky je podobné, jako měření pozice, když jste u skály. Tam má čip také zakryté satelity třeba z jedné strany a pozice je výrazně méně přesná, což znáte - stopa ve skalách je více rozházená do stran.
Výškový profil se různě filtruje a každý web ukáže něco trochu jiného.
-
@Pavol Přesně tak, pan Jan Burianek má pravdu – ten problém je opravdu komplexní. Přidám ještě pár postřehů ze své strany, možná to pomůže i dalším uživatelům.
Stopař získává informace ze zařízení a výška se určuje na základě GPS polohy.
Měření výškového profilu pomocí GPS ale nemusí být vždy přesné – a to hned z několika důvodů:
*Nižší přesnost výškových dat – GPS je obecně přesnější při určování polohy v horizontální rovině (zeměpisná šířka a délka) než ve vertikální (nadmořská výška). I u kvalitních zařízení může být odchylka ve výšce ±10 až 30 metrů.
*Omezený počet satelitů – Pro přesné měření výšky je důležité dobré rozmístění satelitů na obloze. Pokud jsou satelity nízko nad horizontem nebo jsou jejich signály částečně blokovány (např. stromy, budovami nebo skalami), přesnost klesá.
*Rušení signálu – GPS signál se může odrážet od okolních objektů, což negativně ovlivňuje přesnost měření, zejména ve městech nebo v lese.
*Chybějící korekce – Běžná zařízení nepoužívají doplňkové korekce (např. DGPS nebo barometrické čidlo), které by výšku zpřesnily. I přes naše filtrace mohou některé nesprávné hodnoty „proklouznout“ a narušit výsledný výškový profil.
*Úsporné režimy a optimalizační aplikace – Mohou omezit funkčnost GPS a tím nepřímo ovlivnit i přesnost zaznamenané výšky.
*Magnetické držáky v autě – Běžný magnet sice neovlivňuje příjem GPS signálu, ale může na chvíli rozhodit kompas. GPS poloha by však měla zůstat správná.I když GPS poskytuje užitečné orientační údaje, výškový profil z těchto dat nemusí být vždy zcela přesný – zvláště v členitém terénu nebo horských oblastech.