Nový typ mapy - zobrazení stavu silnic
-
Jezdím na silničním kole. Každý rok ujedu přes 10 000 km. A plánuji trasy v mapách.cz. Při zjišťování stavu kvality silnic v ČR často používám panorama, nebo letecké mapy. Bohužel ne vždy jsou aktuální a tak je stav silnice v realitě mnohdy odlišný.
Vím, že při přepnutí na dopravní mapy se ukazují uzavírky cest - včetně těch, které se opravují.
A napadlo mě: šel by vytvořit další typ mapy, kde bude vyznačena kvalita každé silnice? Představuji si to jako u zimních map a vyznačení stavu běžkařských tras.
Každá silnice by byla vyznačena odpovídající barvou, např:
zelená - nové silnice, silnice bez děr a s hezkým povrchem
oranžová - místy nějaká prasklina, nebo nerovnost, záplata, ale stále dobrý povrch
červená - rozbité silnice, rolety, výmoly, kanály, štěrkV mém okolí je mnoho cyklistů, kteří by tuto funkci využili a žádné jiné mapy, ani aplikace tuto vychytávku nenabízejí.
So se týče zmapování stavu, tak by se mohlo po ukončení uzavírky automaticky vepsat do mapy, jako opraveno (tedy zelená) a přispívat by mohli i uživatelé. Já sama zvládnu zmapovat 5 okresů.
Nejsem programátor a netuším, jak moc náročné by bylo takovou mapu vytvořit, proto děkuji za odpověď a zvážení návrhu.
-
Myslím, že by tuto funkci ocenili nejen cyklisti, ale také motorkáři, nebo řidiči sportovnějších aut s nízkým podvozkem.
-
Funkce by to byla určitě zajímavá, ale bude asi problém s kvalitou dat. Žádná taková databáze kvality cest podle mne neexistuje, takže by to muselo být doplňováno komunitně. A v tom vidím problém - deset lidí bude mít totiž deset názorů na kvalitu stejného úseku, takže nebude zelená jako zelená atd...
-
Ahoj,
zklamu Vás, ale nejste s tímto námětem první, a ani poslední. Co sleduji různé diskuze okolo map už mnoho let, takovýto požadavek se objevuje opakovaně. Někdo navrhuje semafor, někdo známkování jako ve škole atd.Jak píše Standa, neexistuje žádná ucelená databáze a ani existovat pořádně nemůže, protože má velkého úhlavního nepřítele - čas.
To, co byl nový inline asfalt lesem jeden rok, může být po těžbě dřeva další rok skoro nesjízdné... A podobně. Čas strašně letí, a data by se musela neustále aktualizovat.Na OSM to existuje, návod s příkladovými fotografiemi je zde. Nevím, jak dalece se to využívá, a jak hodně jsou nebo naopak nejsou tyto informace v datech OSM zahrnuty.
Každopádně, když se někde zanese nějaká informace o stavu cesty, musí o toho být datum. A jakmile je to pár let staré, už je to silně neaktuální, bohužel.
Zajímavý projekt, který aktuálně běží, je zde na bike-forum.